Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. Foto: SITA/Martin Medňanský

Dotácie konečne pôjdu tam, kde majú zmysel, konštatuje týždenník Trend

Dotácie na zelenú naftu pre farmárov budú mať skutočne pozitívny efekt na slovenské poľnohospodárstvo. Konštatuje to v ekonomickom týždenníku Trend redaktor Ivan Haluza. Podľa neho začnú peniaze konečne prúdiť tam, kde je vyššia pridaná hodnota. Teda na výrobu mäsa, či pestovanie zeleniny, ovocia a sóje.

„Rezort pôdohospodárstva ministerky Gabriely Matečnej tak konečne po dlhých rokoch prichádza s dotáciami, ktorých prínos môže byť naozaj nespochybniteľný. Veď iba chýbajúce mäso sa na Slovensko dováža až za pol miliardy eur ročne a zelenina za zhruba štvrť miliardy eur,“ píše Haluza.

Dotreraz totiž dotácie využívali všetci farmári, po novom iba tí najaktívnejší. Zároveň sa nebude preplácať nafta iba tým, ktorí pestujú obilniny a olejniny. Tých je podľa Haluzu na Slovesku priveľa. Na projekt tzv. zelenej nafty má štát 30 minilónov eur.

Komentátor zároveň konštatuje, že tieto peniaze ocenia najmä farmári, ktorí chovajú zvieratá na mäso a zároveň pestujú plodiny, ktoré dnes musíme dovážať. Ide najmä o zeleninu, ale aj sóju.

„Celkovo ide len pri týchto dvoch komoditách o hodnotu, reprezentujúcu takmer 45 percent súčasných tržieb celého slovenského poľnohospodárstva. Navyše práve v maštaliach, ovocných sadoch a skleníkoch so zeleninou sa dá zamestnať oveľa viac ľudí ako iba pri pestovaní pšenice či repky olejnej,“ vysvetľuje komentár.

 

Odporúčané články

Môže byť Slovensko potravinovo sebestačné? Pomôžu úpravy pozemkov aj dotácie Názor: Záleží na veľkosti?

Z kategórie Poľnohospodárstvo

Odporúčame