Aktivistov Greenpeace prepustili, ostávajú obvinení

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Aktivisti vyvesili transparent na ťažobnú vežu v areáli Hornonitrianskych baní
Foto: Vlado Benko jr/Greenpeace

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár dal príkaz na prepustenie všetkých 12 aktivistov Greenpeace, na ktorých súd uvalil väzbu za protest proti ťažbe uhlia v Novákoch. Príkaz podľa Čižnára doručia o niekoľko hodín, až potom zadržaných prepustia. Generálna prokuratúra dospela po preštudovaní vyšetrovacieho spisu k záveru, že dôvody väzby neexistovali už pri podávaní návrhu na jej uvalenie. „Úteková väzba nemala byť uvalená. To znamená, že sú vo väzbe neprávom,“ vyhlásil Čižnár. Ani skutok, ktorý aktivisti spáchali, nie je podľa Čižnára dobre právne kvalifikovaný. Rozhodnutie Okresného súdu v Prievidzi uvaliť na aktivistov väzbu, nechcel Čižnár komentovať.

Čižnár vysvetlil, že v krátkom čase sa prekvalifikuje skutok, ktorí mali aktivisti spáchať. Pôvodne boli obvinení zo všeobecného ohrozenia. Následne sa obvinenie zmenilo na trestný čin ohrozenia prevádzky prospešného zariadenia. V procese dokazovania sa môže obvinenie opäť zmeniť, záležať bude i na tom, či išlo o úmysel alebo nedbanlivosť. „Môže sa to skončiť buď prísnejšou kvalifikáciou alebo kvalifikáciou, ktorá do trestného činu nepatrí,“ vyhlásil Čižnár. Aktivistov budú podľa neho vyšetrovať na slobode, žiadne obmedzenia sa pritom na nich nevzťahujú. Odňať prípad Okresnej prokuratúre v Prievidzi tak, ako o to požiadali obvinení, môže len Krajská prokuratúra v Trenčíne, generálny prokurátor o tom nerozhoduje. Čižnár nevyvodí disciplinárne dôsledky voči okresnému prokurátorovi, ktorý požiadal o väzbu pre aktivistov. „Za svoj právny názor nemôže byť potrestaný,“ zdôraznil.

Greenpeace Slovensko na sociálnej sieti poďakovalo Čižnárovi za jeho rozhodnutie čo najrýchlejšie prepustiť 12 aktivistov Greenpeace. „Je to správny prvý krok v tomto nezmyselnom procese. Teraz očakávame spravodlivé posúdenie nenásilného protestu odvážnych aktivistov a aktivistiek proti škodlivému uhoľnému priemyslu,“ konštatovala Greenpeace Slovensko.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Greenpeace