Aktivisti upozornili na škodlivosť uhlia, stíhajú ich vo väzbe

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Aktivisti vyvesili transparent na ťažobnú vežu v areáli Hornonitrianskych baní
Foto: Vlado Benko jr/Greenpeace

Aktivisti z organizácie Greenpeace vyliezli na jednu z ťažobných veží v objekte Hornonitrianskych baní a vyvesili na nej transparent. Chceli tak upozorniť na ťažbu špinavého materiálu, teda čierneho uhlia. Dnes sedia vo väzbe a hrozí im až päť rokov za mrežami.

Aktivistky a aktivisti organizácie Greenpeace budú až do súdneho procesu stíhaní vo väzbe. Rozhodol tak dnes Okresný súd SR v Prievidzi. Greenpeace toto rozhodnutie považuje za bezprecedentné a vyzýva k solidarite so zadržanými.

Čo je veľa, to je veľa

„Považujeme rozhodnutie súdu za bezprecedentné. Aktivisti nie sú zločinci, ktorí majú byť väzobne stíhaní! Pokojne a nenásilne sa postavili proti ťažobnej firme, ktorá desaťročia predstavuje záťaž pre región a Slovensko. Budeme pri nich naďalej stáť a nevzdáme sa,” hovorí Ivana Kohutková, riaditeľka Greenpeace Slovensko.

Keďže vznikli pochybnosti o nestrannosti konania orgánov činných v trestnom konaní, právni zástupcovia obvinených vzniesli námietku zaujatosti a žiadajú o presunutie vyšetrovania prípadu mimo daný región. Zároveň sa proti rozhodnutiu súdu okamžite odvolali. Agentúru SITA o tom informovala samotná organizácia Greenpeace.

K väzobnému stíhaniu sa na sociálnej sieti vyjadril aj premiér Peter Pellegrini. Tiež sa pridal k názoru, že stíhať aktivistov väzobne je „cez čiaru“.

„Na význam ťažby uhlia na Hornej Nitre mám určite iný názor ako skupina ochranárskych aktivistov. A nepáčia sa mi ani spôsoby, akými svoje názory prezentujú. Nikto predsa nemôže len tak vstúpiť na cudzí pozemok. Ale je naozaj na zváženie, či tým najlepším krokom je ponechanie 12 mladých ľudí vo väzbe,“ napísal premiér na Facebooku. Dodal, že by sa o tom mal porozprávať s ministrom spravodlivosti.

Nikoho sme neohrozili

Polícia ešte v stredu zadržala pätnásť aktivistov zo štyroch krajín po tom, ako vyvesili 15-metrový transparent na ťažobnú vežu v objekte Hornonitrianskych baní. Troch aktivistov prepustili ešte v stredu neskoro večer. Sedem žien a päť mužov zostalo vo väzbe a vzniesli voči nim obvinenie.

Greenpeace od začiatku odmieta tvrdenia Hornonitrianskych baní, že aktivisti ohrozili svojím konaním baníkov. Greenpeace požaduje čo najskoršie zastavenie ťažby uhlia a jeho používanie na výrobu elektrickej energie. Organizácia tvrdí, že ťažba a spaľovanie uhlia vážne poškodzuje životné prostredie a zdravie ľudí.

„Sudca pre prípravné konanie vzal do takzvanej preventívnej väzby 12 obvinených osôb. Dôvodom je obava, že budú pokračovať v páchaní trestnej činnosti. Proti rozhodnutiu o väzbe všetci obvinení podali sťažnosti, o ktorých bude po predložení spisu rozhodovať Krajský súd v Trenčíne,“ uviedol pre agentúru SITA za Okresný súd v Prievidzi hovorca Krajského súdu v Trenčíne Roman Tarabus.

Podľa sudcu, ktorý dnes vo veci rozhodol, totiž pre prípravné konanie existuje dôvodná obava, že obvinení v prípade ich prepustenia na slobodu môžu znova obsadiť a odstaviť prevádzku iného subjektu pôsobiaceho v oblasti tepelnej energetiky.

„V doterajšom konaní nebolo dostatočne zohľadnené, že konaním obvinených aktivistov došlo k nenásilnému výkonu ich ústavného práva na slobodu prejavu, ktorým neohrozili život a zdravie iných ľudí. Vedenie trestného konania a súvisiace štvordňové zadržiavanie obvinených, ktoré vyústilo do podania návrhu na väzby, možno chápať aj ako uprednostnenie ochrany majetku súkromnej ťažobnej spoločnosti pred právom na vyslovenie názoru,” zhodnotil Lukáš Opett z právnickej kancelárie, ktorá zastupuje aktivistov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať