Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Autumn 2964096_1280.jpg
Foto: Pixabay.com
16. novembra 2018 od SITASITA Diskusia()

AKS požaduje dosadiť do Rady Slovenského pozemkového fondu aktívneho farmára

Agrárna komora Slovenska pripomína ministerke pôdohospodárstva SR Gabriele Matečnej jej nedodržaný sľub voči komore v súvislosti s obsadením postu v Rade Slovenského pozemkového fondu aktívnym farmárom.

Predstavenstvo Agrárnej komory Slovenska (AKS) s poľutovaním konštatovalo, že do Rady Slovenského pozemkového fondu (SPF) za poľnohospodársku samosprávu nebol navrhnutý žiadny aktívny farmár. A to napriek tomu, že na rokovaní s premiérom Petrom Pellegrinim a s Radou poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv táto požiadavka bola prednesená za prítomnosti ministerky pôdohospodárstva SR Gabriely Matečnej. Táto požiadavka mala byť ministerkou Matečnou podľa AKS sľubne prijatá, no doteraz chýba riešenie tohto problému. Informovala o tom v piatok predsedníčka AKS Helena Patasiová v tlačovej správe.

„Je nám známe, koľko problémov je okolo prenájmu poľnohospodárskych pozemkov od Slovenského pozemkového fondu a práve z tohto dôvodu by tam (v rade SPF – pozn. red.) mala mať poľnohospodárska samospráva svojich zástupcov,“ ozrejmila stanovisko AKS Patasiová. Do roku 2009 v Rade Slovenského pozemkového fondu boli podľa AKS aj zástupcovia odborných samospráv. Od tej doby boli v rade len zástupcovia politických strán (ne-poľnohospodári) a zástupca ZMOS-u (Združenia miest a obcí Slovenska).

Dlhodobý problém

„Agrárna komora Slovenska od svojej existencie vníma obchádzanie názorov samosprávy a na všetkých stretnutiach požaduje od dotknutých orgánov, aby v rade fondu bol skutočný poľnohospodár – nezávislý, ktorý nemá od fondu v prenájme pôdu. Jeho úlohou by bolo podávať informácie o situáciách, ktoré sa týkajú toho najcennejšieho – správneho hospodárenia s pôdou, napr. hodnoty, doby a hlavne stavu o pridelení prenájmu poľnohospodárskych pozemkov aktívnym a mladým farmárom podľa platnej vyhlášky, a nie podľa známosti,“ uviedla Patasiová.

V susedných krajinách sa podľa AKS o takúto pôdu musia farmári uchádzať v prvom rade na miestnej úrovni a len v tom prípade postupuje úspešný uchádzač, ak spĺňa miestne podmienky, napr. chová zvieratá, pestuje špeciálne plodiny, zamestnáva ľudí a sídlo podnikania má v tom katastrálnom území, kde je pôda na prenájom. „V mene aktívnych farmárov žiadam dotknuté orgány, aby vyhoveli našej požiadavke a navrhli do rady SPF zástupcu aktívnych farmárov a vyzývam zákonodarné orgány, aby v tomto duchu konali, a ak je potrebné, tak navrhli zmenu v zákone o zastupovaní odbornej verejnosti – poľnohospodárskej samosprávy,“ dodala Patasiová.

Agentúra SITA oslovila aj Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Odporúčané články

Poľnohospodári postihnutí suchom nebudú organizovať protesty Poľnohospodári postihnutí suchom nebudú organizovať protesty

Odporúčame