Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kaštieľ Svätý Anton pred rekonšštrukciou
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zľava: Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná a riaditeľ Múzea vo Svätom Antone Marián Čힾ v kašštieli počas brífingu o rekonšštrukcii a plánovanej investícii kašštieľa vo Svätom Antone spojeného s prehliadkou priestorov historickej pamiatky. Svätý Anton, 15. november 2018. Foto: SITA/Peter Rusko

Agrorezort zrekonštruuje vzácny poľovnícky kaštieľ vo Svätom Antone

Klenot medzi slovenskými poľovníckymi kaštieľmi čaká v najbližších mesiacoch rekonštrukcia. Obnovu kaštieľa, v ktorom sídli Múzeum vo Svätom Antone, dnes na brífingu priamo v objekte oznámila ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPaRV SR) Gabriela Matečná.

Múzeum dostane milióny

Ministerstvo reaguje na požiadavky verejnosti a presúva 3,2 milióna eur na úpravu vnútorných a vonkajších priestorov. Pribudne kaviareň, mobilné javisko, osvetlenie či sociálne zariadenia. „Projektová dokumentácia je hotová a preto predpokladáme začatie aj ukončenie rekonštrukcie v budúcom roku,“ uviedla ministerka.

Cieľom rekonštrukcie je zároveň vytvoriť vhodné reprezentatívne priestory, ktoré poskytnú rôzne možnosti využitia. Vznikne tak možnosť realizovať v múzeu aj odborné konferencie či výchovno-vzdelávaciu činnosť.

Múzeum vo Svätom Antone je vďaka svojej jedinečnosti právom pamiatkou národného významu. Štát má povinnosť urobiť všetko pre to, aby si svoje jedinečné kultúrne dedičstvo zachovával a zveľaďoval,“ uviedla Matečná s tým, že plánovaná investícia do kaštieľa je najväčšou od jeho výstavby v roku 1750.

Unikátny v regióne

Múzeum sa síce každoročne teší mimoriadnemu záujmu verejnosti, no rekonštrukcia vybraných priestorov je žiaduca a finančne nákladná. Rekonštruovať budeme preto vnútorné i vonkajšie priestory. Poľovnícky kaštieľ patrí medzi skutočné skvosty svojho druhu v strednej Európe,“ dodala ministerka s tým, že vlani múzeum navštívilo rekordných takmer 48-tisíc turistov.

Každoročne tisíce návštevníkov zo Slovenska aj zo zahraničia obdivujú jedinečné umelecko-historické zbierky pôvodného kaštieľskeho mobiliáru. A tiež celoslovenskú poľovnícku expozíciu prepojenú so svetom cez dynastiu Koháry-Coburg.

Aby múzeum mohlo rozvíjať aj naďalej svoje aktivity a darilo sa mu prilákať viac našich i zahraničných turistov, je veľmi potrebná investícia na rozšírenie kvalitných služieb. Verím, že plánovanou rekonštrukciou ešte viac prispejeme k spokojnosti našich návštevníkov, ako aj šíreniu nášho dobrého mena,“ povedal riaditeľ Múzea vo Svätom Antone Marián Číž.

Obmedzený režim

Dodal, že obnovou sa upraví nádvorie kaštieľa, využijú sa atraktívne pivničné priestory a vybuduje sa potrebná čistička. Nemenej dôležitou bude podľa neho aj nová štýlová kaviarnička pre návštevníkov. Pripravovaná rekonštrukcia zasiahne v budúcom roku aj do prevádzky múzea, niektoré podujatia budú musieť obmedziť, prípadne zrušiť.

Múzeum vo Svätom Antone je celoslovenským poľovníckym múzeom, ktoré patrí do zriaďovateľskej kompetencie MPRV SR. Vykonáva odborno-metodickú činnosť, spracováva, sprístupňuje a využíva hmotné dokumenty vo vzťahu ku komplexnej dokumentácii vývoja a súčasnosti poľovníctva na Slovensku a históriou rodov Koháry a Coburg. Múzeum sídli v kaštieli, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou od roku 1985 a jeho dejiny sú úzko späté s rodmi Koháry a Coburg.

Odporúčané články

Agrorezort namiesto obnovy lesov podporuje cez eurofondy ich pílenie, tvrdí OĽaNO Riadny termín na podanie žiadosti o priame podpory pre farmárov na rok 2019 sa končí

Z kategórie Zaujímavosti z vidieka

Odporúčame