Agrorezort pripravil nový zákon na boj proti nekalým podmienkam v obchode

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Shopping 2411667_1280.jpg
Foto: Pixabay.com

Zákon o poctivých vzťahoch v obchode s potravinami má sprísniť boj proti nekalým praktikám v obchode s potravinami, ale aj skrátiť splatnosť faktúr potravinárom.

Ministerstvo pôdohospodárstva chce zmeniť vzťahy medzi dodávateľmi potravín a obchodníkmi. Pripravilo nový zákon o poctivých vzťahoch v obchode s potravinami, ktorý má nahradiť súčasný zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch. Nová právna úprava má podľa ministerstva priniesť elimináciu skrytých poplatkov, skrátenie lehoty splatnosti faktúr, možnosť predkladania anonymných podnetov, ale aj lepšiu kontrolu či prísnejšie sankcie. Zákon prešiel pripomienkovým konaním a tento mesiac na rokovanie vlády. Účinný by mal byť od 1. júla budúceho roka.

„Chceme lepšie podmienky a kvalitnejšie potraviny pre spotrebiteľov a chránime farmárov,“ hovorí na margo predloženého návrhu ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Ako dodala na pondelňajšej tlačovej konferencii, neprimerané podmienky v obchodných vzťahoch sú dôsledkom zneužívania jedného z účastníkov obchodného vzťahu, väčšinou na úkor dodávateľa.

Nový zákon podľa generálneho riaditeľa sekcie potravinárstva a obchodu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Milana Lapšanského vymenúva 44 nekalých praktík, ale aj generálnu klauzulu hovoriacu o tom, že protizákonné budú aj praktiky, ktoré sa na tie exaktne vymenované podobajú. Podľa Lapšanského tak reagujú na „kreativitu“ obchodných reťazcov, ktoré sa snažili vyhýbať postihovaniu už na základe súčasného zákona o neprimeraných podmienkach.

Skoršia splatnosť faktúr

Významnou pomocou pre dodávateľov bude podľa Lapšanského aj skrátenie splatnosti faktúr na 30, v niektorých prípadoch až na 15 dní. Najkratšiu lehotu by mali mať dodávatelia čerstvých potravín. V súčasnosti totiž napríklad pekári, hoci dvakrát denne do reťazcov dodávajú tovar, ktorý sa hneď vypredá, sú vyplácaní až na 45. deň. Zákon sprísňuje aj sankcie, najvyššia pokuta pre právnické osoby môže dosiahnuť 100 tis. eur, pričom môže byť ukladaná aj opakovane.

„Z každej strany od dodávateľov potravín a výrobcov potravín počúvame, kedy ten zákon nadobudne účinnosť. Ja dúfam, že sme v záverečnej fáze, lebo trh si to pýta. Čarovná ruka trhu v tomto prípade nefunguje,“ doplnil Lapšanský.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia